nilufari
14 بهمن 1401 - 14:12

سمنان؛ پایلوت توسعه گیاهان دارویی در کشور

استاندار سمنان گفت: استانداری سمنان آمادگی دارد تا سمنان را به‌عنوان استان پایلوت در گیاهان دارویی معرفی کند و با جهاد دانشگاهی در این زمینه همکاری‌ داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، سیدمحمدرضا هاشمی، استاندار سمنان در دیدار با شماری از مسؤولان جهاد دانشگاهی، ضمن اعلام آمادگی استان سمنان برای حمایت از پروژه‌های جهاد دانشگاهی در این استان اظهار کرد: استانداری سمنان در درمان سرطان، داروهای گیاهی و درمان زخم دیابت آمادگی دارد تا با امضای تفاهم‌نامه همکاری، به جهاد دانشگاهی استان کمک کند.

وی با اشاره به عملکرد درخشان جهاد دانشگاهی در چهار دهه اخیر تصریح کرد: جهاد دانشگاهی در کشور و استان، طرح‌ها و پروژه‌های بزرگی انجام داده و امروز از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است.

استاندار سمنان با اشاره به برنامه‌های جهاد دانشگاهی استان سمنان برای ایجاد مرکز درمان سرطان گفت: سرطان سینه امروز یکی از آسیب‌های جدی است که خانواده‌های زیادی در کشور و ازجمله در استان سمنان با آن مواجه هستند.

هاشمی با بیان اینکه آگاهی‌بخشی و آموزش می‌تواند تا حد زیادی از بروز این بیماری‌ها پیشگیری کند، ادامه داد: متأسفانه تاکنون غربالگری آن‌چنانی در خصوص این بیماری در استان انجام نشده است؛ چراکه اکثر بیماران استان سمنان به دلیل نزدیکی به تهران یا دیگر استان‌ها برای درمان به خارج استان سفر می‌کنند.

وی با بیان اینکه سرطان سینه به کانون خانواده‌ها آسیب جدی وارد می‌کند، افزود: با توجه به اینکه این بیماری مادر خانواده را درگیر می‌کند، آسیب‌های بیشتری در قیاس با دیگر بیماری‌ها دارد.

استاندار سمنان با استقبال از راه‌اندازی درمانگاه تخصصی دیابت و درمان زخم جهاد دانشگاهی در سمنان اظهار کرد: استانداری سمنان آمادگی دارد تا برای ایجاد این درمانگاه، از جهاد دانشگاهی استان حمایت و پشتیبانی کند.

وی با اشاره به تنوع بالای گیاهان دارویی در استان سمنان گفت: این استان از ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه گیاهان دارویی برخوردار است.

هاشمی گیاهان دارویی استان سمنان را بسیار غنی خواند و گفت: اگر از همه ظرفیت‌های موجود در این گیاهان دارویی استفاده شود، نیاز کشور به بخشی از مواد دارویی که وارد می‌شود، نیز کمتر خواهد شد.

استاندار سمنان ضمن اعلام آمادگی برای اعطای تسهیلات تبصره‌های ۱۸ و ۱۶ برای راه‌اندازی پروژه‌های جهاد دانشگاهی استان سمنان اضافه کرد: استانداری سمنان آمادگی دارد تا سمنان را به‌عنوان استان پایلوت در گیاهان دارویی معرفی کند و با جهاد دانشگاهی در این زمینه همکاری‌ داشته باشد.

پایان پیام/74002/م/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1016784