nilufari
14 بهمن 1401 - 14:30

بسته تحریمی جدید اروپا علیه روسیه در نشست کی‌یف

سران اتحادیه اروپا در نشست کی یف که برای اولین بار از امروز در اوکراین آغاز می شود، تحریم های جدید علیه روسیه و حمایت‌های مالی بیشتر از اوکراین را در چمدان دارند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "تاگس شاو" آلمان در گزارشی نوشت: برای اولین بار پس از جنگ اوکراین، رهبران اتحادیه اروپا در کی یف نشستی را برگزار می‌کنند و آن ها در چمدان خود تحریم های جدیدی علیه روسیه را دارند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، گفت: از هم‌اکنون تا 24 فوریه، دقیقاً یک سال پس از آغاز تهاجم، ما می‌خواهیم بسته دهم تحریم‌ها را تکمیل کنیم.

رئیس کمیسیون اروپایی تاکید کرد: تحریم‌های اعمال‌شده تاکنون آسیب قابل‌توجهی به اقتصاد روسیه وارد کرده است . سقف قیمت نفت روسیه به تنهایی حدود 160 میلیون یورو در روز برای مسکو هزینه دارد.

بسته تحریمی جدید اروپا علیه روسیه که از دسامبر در حال آماده سازی است، انتظار می رود شامل ممنوعیت ورود جدید و مسدود شدن دارایی ها برای مسئولین روسیه و متحدش بلاروس باشد.

بر اساس اعلام کمیسیون اروپایی سقف قیمتی برای فرآورده های نفتی روسیه مانند گازوئیل یا نفت سفید نیز از روز یکشنبه اجرایی خواهد شد و نمایندگان کشورهای اتحادیه اروپا همچنان در حال بحث بر سر این مقدار هستند. همه تحریم ها نیازمند تصمیم متفق القول 27 کشور اتحادیه اروپا است.

زلنسکی هم برای جلب حمایت بیشتر در طول این دیدار تبلیغ کرد. وی گفت: اکنون آشکار است که رویای یک اروپای صلح آمیز تنها با اوکراین و تنها با شکست روسیه قابل تحقق است.

موضوع دیگر این کنفرانس دو روزه، چشم انداز الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا است. زلنسکی وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا را انگیزه ای برای مبارزه اوکراینی‌ها علیه روسیه توصیف کرد. این مرد 45 ساله گفت: اوکراین در میدان جنگ از ارزش‌هایی دفاع می‌کند که اروپا را متحد و متحد کرد.

وی در سخنرانی ویدیویی خود گفت که انتظار دارد تصمیماتی از طرف شرکای اتحادیه اروپا اتخاذ شود که مطابق با پیشرفت آشکار اصلاحات باشد. وی به این موضوع اشاره کرد که اتحادیه اروپا در ژوئن گذشته اوکراین را در فهرست کشورهای نامزد پذیرفت، اما شروع مذاکرات برای الحاق را منوط به تحقق هفت شرط کرد.

این شروط در مورد روند انتخاب قضات قانون اساسی اوکراین و مبارزه قوی تر با فساد به ویژه در سطح بالا است. اتحادیه اروپا همچنین خواستار رعایت استانداردهای مبارزه با پولشویی و اجرای قانونی علیه نفوذ بیش از حد الیگارشی‌ها است.

کمیسیون اتحادیه اروپا اخیراً اعلام کرد که اوکراین پیشرفت‌هایی داشته است، اما توصیه رسمی برای آغاز مذاکرات الحاق احتمالاً تا نیمه دوم سال ارائه نخواهد شد. یک مقام ارشد در بروکسل روز سه‌شنبه گفت: ما شتاب اصلاحات را ثبت کرده‌ایم، اما هنوز کارهایی برای انجام دادن وجود دارد. در کی یف هم از پیشرفت‌های ضروری بیشتر، به عنوان مثال در مبارزه با فساد، و حمایت احتمالی اتحادیه اروپا صحبت می شود.

همچنین ماموریت آموزشی فعلی اتحادیه اروپا قرار است به طور قابل توجهی گسترش یابد. به گفته جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هدف جدید این ماموریت آموزشی، آموزش 30000 سرباز اوکراینی در کشورهای اتحادیه اروپا است. تاکنون، هدف آموزش حدود 15000 سرباز بوده است.

علاوه بر این، قرار است 25 میلیون یورو اضافی برای مین زدایی در مناطقی که از اوکراین بازپس گرفته شده‌اند در دسترس قرار گیرد.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا می خواهد با بیش از 150 میلیون یورو از بازسازی زیرساخت‌های انرژی حمایت کند. قرار است 2400 ژنراتور برق - علاوه بر 3000 ژنراتور که از آغاز جنگ تحویل داده شده است - به کی‌یف تحویل داده شود. فون در لاین گفت که اوکراین همچنین برای مشارکت در پلتفرم اتحادیه اروپا برای خرید مشترک گاز دعوت شده است.

دولت اوکراین نیاز ملموس برای بازسازی زیرساخت‌های ویران شده را حدود 15 میلیارد یورو اعلام کرده است. دنیس اشمیهال، نخست وزیر اوکراین در دیدار با والدیس دامبروسکیس، معاون موقت کمیسیون اتحادیه اروپا، ، گفت: امسال نیاز به 17 میلیارد دلار آمریکا (15.6 میلیارد یورو) است. به گفته وی بخصوص باید سرمایه‌های مسدود شده روسیه در جریان تحریم‌ها علیه مسکو باید برای این کار استفاده شود.

از دیگر موضوعات در دستور کار این کنفرانس دو روزه، رفع موانع تجاری، کمک‌های بشردوستانه و نظامی و پذیرش برنامه ریزی شده اوکراین در منطقه رومینگ اتحادیه اروپا است. مورد آخر به این معنی است که اوکراینی‌ها می‌توانند از دستگاه‌های تلفن همراه خود برای برقراری تماس، پیام‌های متنی و استفاده از خدمات داده در اتحادیه اروپا بدون ترس از هزینه‌های اضافی استفاده کنند. به همین ترتیب، این امر برای شهروندان اتحادیه اروپا در اوکراین اعمال می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016808