nilufari
13 بهمن 1401 - 17:09

رسانه ایتالیایی: اشرف غنی در ازای ۱۱۰ میلیون دلار افغانستان را تسلیم طالبان کرد

یک شبکه خبری ایتالیایی مدعی شده به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان برای اینکه بدون مقاومت افغانستان را تسلیم طالبان کند ۱۱۰ میلیون دلار از قطر رشوه گرفته است.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، یک‌ رسانه‌ی ایتالیایی ادعا کرده است که قطر به اشرف غنی، رییس‌جمهور فراری افغانستان بیش از ۱۱۰ میلیون دلار پول پرداخت کرده بود تا در برابر طالبان نجنگد.

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا سند دریافت این پول توسط اجمل احمدی، نماینده‌ی ویژه اشرف غنی و رییس پیشین بانک مرکزی افغانستان از نماینده‌ قطر را منتشر کرده است.

یکی از اسنادی که تلویزیون ملی ایتالیا منتشر کرده، سند دریافت پول به ارزش ۱۱۰ میلیون و ۴۷۸ هزار دلار از مطلق ماجد القحطانی،‌ نماینده‌ قطر است که اجمل احمدی، نماینده‌ ویژه اشرف غنی، در تاریخ ۷ جولای ۲۰۲۱ امضا کرده است.

در این سند آمده است: «در تاریخ ۷جولای ۲۰۲۱ اینجانب اجمل احمدی رییس کُل د افغانستان بانک و نماینده‌ ویژه اشرف‌ غنی، در ملاقاتی که در کابل با محترم مطلق ماجد القحطانی داشتم، یک پارچه چک را به‌ ارزش ۱۱۰ میلیون و ۴۷۸ هزار دلاار دریافت کردم».

 

طبق گزارش، القحطانی در آن تاریخ در کابل بوده و با اشرف غنی هم در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار داشته است.

در نامه توضیح داده نشده است که این پول به چه علت به اشرف غنی پرداخت شده است؛ اما ۵ هفته بعد از دریافت این «هدیه» در سفارت قطر در کابل، اشرف غنی از کابل فرار کرد و طالبان وارد پایتخت شدند.

فلیپو روسی، خبرنگار مشهور ایتالیایی که این گزارش تحقیقی را انجام داده، می‌گوید که این گزارش را بر اساس گفت‌وگو با منابع و مرور اسناد تهیه کرده است.

به گفته‌ او، با این که اشرف غنی در ۲ آگوست در پارلمان در نطقی از مردم افغانستان خواست که در برابر طالبان مقاومت کنند، ولی هم‌زمان با آن شهرستان‌های افغانستان بدون کم‌ترین مقاومتی سقوط می‌کردند.

به گفته‌ روسی، از کابل به نیروهای امنیتی افغان دستور داده می‌شد که مقاومت نکرده و عقب نشینی کنند.

این در حالی‌ است که پیش از این نیز، چندین مقام ارشد نظامی در حکومت غنی مدعی شده‌اند که به‌آن‌ها دستور داده می‌شد تا در برابر طالبان جنگ نکنند.

طالبان پس‌ از فرار اشرف‌ غنی در ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ وارد کابل شدند.

اخذ این مقدار پول از سوی اشرف غنی با واکنش‌های منفی گسترده‌ای روبه‌رو شده است.

پایان پیام/ ر

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015333